درباره ما

ورود پرسال به حوزه نوآوری

کشف فرصت در بازارهای جدید یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های موفقیت هلدینگ پرسال بوده است. در سال 1395 و با تاسیس شرکت کارانوبین، پرسال اولین گام را برای ورود به حوزه نوآوری برداشت. بعدتر اگرچه در سال 96 پرسال وارد حوزه سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر شد اما شروع داستان گروه سرمایه‌گذاری پرسال به سال 1397 باز می‌گردد؛ همکاری با یکی از شرکت‌های مطرح در نوآوری بین‌المللی، شرکت اتریشی  WhatAVenture.

حاصل این همکاری برگزاری اولین رویداد بین‌المللی استارتاپ فکتوری پرسال، با حضور نمایندگان 8 استارتاپ کشاورزی از 7 کشور جهان، کارشناسان و متخصصان شرکت‌های پرسال، کارانوبین و شرکت WhatAVenture در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بود. حاضران در این رویداد از میان 100 استارتاپ مطرح کشاورزی از 20 کشور جهان غربال‌گری، انتخاب و برای این رویداد دو روزه به تهران دعوت شده بودند.

این همکاری منجر به پیاده‌سازی و اجرای پلتفرمی برای ارائه خدمات شتابدهی به استارتاپ‌ها به صورت مجازی، با عنوان وینوهاب شد. با بهره‌گیری از این پلتفرم که بدون هیچ‌گونه محدودیت مکانی، امکان ارائه خدمات شتابدهی به استارتاپ‌ها در سراسر کشور را فراهم می‌کند، طی سه دوره به 56 استارتاپ که از میان بیش از 300 استارتاپ غربال‌گری و انتخاب شده بودند، خدماتی در راستای شتابدهی ارائه شد؛ خدماتی که به عنوان مسئولیت اجتماعی هلدینگ پرسال به جامعه نوآوری کشور هدیه شده است. 

تیم ما - دکتر سلطانی

گروه سرمایه‌گذاری پرسال

پس از تجارب هلدینگ پرسال در تعامل با فعالان داخلی و بین‌المللی حوزه نوآوری و اقدامات صورت گرفته در بخش شتابدهی استارتاپ‌ها، گروه سرمایه‌گذاری پرسال با تیمی مجرب به عنوان یک سرمایه‌گذار شرکتی متعلق به گروه پرسال در پاییز 1398 آغاز به کار کرد. نتایج تاسیس این عضو جدید هلدینگ پرسال در مدت زمان کوتاه حضور در اکوسیستم استارتاپی کشور، باعث شده بتوان از پرسال به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران خطر‌پذیر شرکتی جوان، آینده‌دار و دارای برنامه در زیست بوم نوآوری و فناوری کشور نام برد.

سرمایه‌گذاری پرسال بر استارتاپ‌ها، بیشتر بر روی حوزه‌هایی متمرکز است که اگرچه چشم‌انداز روشنی در پیش دارند اما در سال‌های گذشته مغفول مانده‌اند. پرسال در استارتاپ‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که به نوعی به ارائه روش‌های مدرن برای حل مشکلات و مسائل اساسی در حوزه‌های زیربنایی و توسعه‌ای کشور می‌پردازند؛ رویکردی که از 25 سال گذشته همیشه سرلوحه تصمیم‌گیری مدیران در پرسال بوده است.

تمایز پرسال در زیست بوم نوآوری ایران

گروه سرمایه‌گذاری پرسال در مدت کوتاه حضور خود در حوزه نوآوری و فناوری به عنوان یک cvc توانسته با ارائه خدمات با کیفیت و متمایز، خود را به عنوان یک سرمایه‌گذار متعهد، دقیق، چابک و هوشمند معرفی کند.

درباره ما - آیکون فرآیند ارزیابی

فرآیند ارزیابی

در فرایند ارزیابی استارتاپ‌ها، بسیاری از سرمایه‌گذاران در صورت مواجهه با اطلاعات ناقص یا اشتباه، به راحتی طرح استارتاپ را از فرآیند کاری خود خارج می‌کنند و علاقه‌ای به اعلام موارد به تیم جهت رفع ابهامات، نواقص و اشتباهات ندارند.

 پرسال در فرآیند ارزیابی استارتاپ‌ها تنها بر ارزیابی فنی جهت بررسی امکان سرمایه‌گذاری روی آن‌ها، متمرکز نیست بلکه این فرآیند را مسیری برای ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی، حتی به استارتاپ‌هایی که در نهایت با آن‌ها به توافق نخواهد رسید نیز می‌بیند. پرسال معتقد است این کار تیم‌های نوپا را به مسیر روشن‌تری برای تداوم کارشان هدایت خواهد کرد.

فرآیند ارزش‌گذاری

یکی از مشکلات گریبان‌گیر استارتاپ‌ها در مراحل مختلف جذب سرمایه، ارزش‌گذاری کمتر یا بیشتر از حد توسط سرمایه‌گذاران پیشین است؛ اتفاقی که توسط بسیاری از سرمایه‌گذاران خطرپذیر (vc) خصوصی و دولتی و سرمایه‌گذاران خطرپذیر شرکتی (cvc) رخ داده است.

پرسال در ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها نظر خود را به آن‌ها تحمیل نکرده و فرآیند ارزش‌گذاری را برای آن‌ها نیز شفاف می‌کند. ارزش‌گذاری در پرسال منصفانه و واقعی است و هیچ استارتاپی کمتر یا حتی بیشتر از ارزش واقعی خود ارزش‌گذاری نخواهد شد.

درباره ما - آیکون فرآیند ارزش گذاری
درباره ما - آیکون فرآیند نظارت

فرآیند نظارت

یکی از بخش‌های مهم فرآیند حمایت از استارتاپ‌ها، نظارت برای پرداخت‌های دوره‌ای است. بسیاری از سرمایه‌گذاران خطرپذیر این امر را با هدف رصد و به منظور تصمیم‌گیری برای پرداخت یا عدم پرداخت مراحل بعدی انجام می‌دهند.  

نظارت دوره‌ای پرسال بر استارتاپ‌های پورتفوی خود، نظارتی مبتنی بر پایش مسیر کسب و کار، بررسی مشکلات احتمالی، پیشنهاد راه حل و همکاری در اجرای راه‌کارهای قابل قبول برای برون رفت استارتاپ‌ها از چالش‌هاست.

کیفیت سرمایه تزریقی

بسیاری از سرمایه‌گذاران خطرپذیر سرمایه‌گذاری و حمایت خود از استارتاپ‌ها را به تزریق منابع مادی منحصر می‌کنند. در مقابل سرمایه‌گذارانی هم هستند که منابع را تنها منحصر به منابع مادی ندانسته و با تزریق سرمایه هوشمند به استارتاپ‌ها، مسیر توسعه و رشد آن‌ها را هموارتر می‌کنند. از طرف دیگر بسیاری از سرمایه‌گذاران نیز به خاطر نداشتن منابع قابل اتکا جهت ارائه خدمات سرمایه هوشمند قادر به این نوع حمایت از پورتفوی خود نیستند.

در پرسال اما سرمایه تزریقی به استارتاپ‌ها، تنها از جنس سرمایه مادی نیست. وجه تمایز پرسال تزریق سرمایه هوشمند در کنار سرمایه مادی به استارتاپ‌هاست. خدمات و مشاوره‌‌های مالی و حقوقی و گسترش بازار از طریق ارتباطات هلدینگ پرسال، قسمتی از این سرمایه هوشمند به شمار می‌رود. استارتاپ‌های عضو پورتفوی پرسال می‌توانند از سرمایه هوشمند این سرمایه‌گذار خطرپذیر شرکتی، در حوزه‌های زیر استفاده کنند:

  • خدمات مشاوره مالی و مالیاتی
  • خدمات مشاوره حقوقی
  • خدمات مشاوره توسعه کسب و کار
  • برخورداری از کانال‌های ارتباطی هلدینگ
  • برخورداری از زیر‌ساخت‌ و دانش هلدینگ در بخش صادرات
  • سایر خدمات قابل ارائه به استارت‌آپ‌ها به واسطه حوزه‌های کاری هلدینگ
درباره ما - آیکون کیفیت سرمایه تزریقی

ایده خود را با ما در میان بگذارید؛ پرسال از ایده شما استقبال می‌کند.